Podchaser Logo
Home
Olaf Popkiewicz o Bursztynowej Komnacie

Szlakiem lat

Olaf Popkiewicz o Bursztynowej Komnacie

A History podcast
Good podcast? Give it some love!
Olaf Popkiewicz o Bursztynowej Komnacie

Szlakiem lat

Olaf Popkiewicz o Bursztynowej Komnacie

About
Olaf Popkiewicz o Bursztynowej Komnacie

Szlakiem lat

Olaf Popkiewicz o Bursztynowej Komnacie

A History podcast
Good podcast? Give it some love!
Rate Podcast

W podziemiach kołobrzeskiego ratusza – czyli w Muzeum Patria Colbergiensis – odbyło się spotkanie, które cieszyło się ogromnym zainteresowaniem nie tylko kołobrzeżan. Po pierwsze: temat, czyli historia Bursztynowej Komnaty, po drugie: wykładowca, którym był Olaf Popkiewicz – archeolog, który specjalizuje się w archeologii zbrodni i pól bitewnych oraz archeologii podwodnej. Biegły z ramienia Instytutu Pamięci Narodowej, posiada uprawnienia nurkowe i saperskie. Autor publikacji naukowych dotyczących archeologii pól bitewnych, ale i… bursztynnik. Znany z programów „Poszukiwacze Historii” emitowanych w Polsat Play. Zarówno i temat, i wykładowca, przyciągnął tłumy zainteresowanych w sobotnie popołudnie.

Początek Bursztynowej Komnaty to historia, która zaczęła się od Bursztynowego Gabinetu. Zaprojektował go na początku XVIII wieku, z inicjatywy pierwszego króla Prus Fryderyka I, architekt Andreas Schluter – dyrektor i Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie. Bursztynowy Gabinet był dziełem, składającym się z 12 płyt ściennych różnych szerokości. Bursztyn był największym bogactwem powstałego w 1701 roku królestwa – jego władca w ten sposób postanowił zamanifestować atrakcyjność tego surowca w spektakularny sposób. Bursztynowy gabinet zaprojektowany był jako wystrój pałacu królewskiego w Charlottenburgu pod Berlinem.
Jednak nie został tam na długo. Fryderyk I zmarł w 1713 roku. Tuż przed jego śmiercią gabinet zainstalowany został na trzecim piętrze berlińskiego zamku, gdzie w 1712 roku miał go podziwiać Piotr I. W czasie wielkiej wojny północnej (1700- 1721) następca i syn Fryderyka I – Fryderyk Wilhelm I, podarował w 1716 roku Bursztynową Komnatę carowi Piotrowi I. Był to prezent polityczny, który miał przypieczętować sojusz pomiędzy Rosją a Prusami, który gwarantował stałe poparcie Rosji wobec Prus w trwającej właśnie wojnie ze Szwecją.

Tak naprawdę Fryderyk Wilhelm I podarował Piotrowi I utrapienie- wartą fortunę fanaberię swego ojca. Car profilaktycznie jej nawet nie odpakował- przeleżała w carskim skarbcu aż do śmierci monarchy – opowiada Olaf Popkiewicz.
W roku 1717 komnata zamknięta w 18 różnych rozmiarów skrzyniach przejechała z Berlina do Kłajpedy, a potem przez Rygę do budującego się Sankt Petersburga.
Jakie były jej losy, gdzie prawdopodobnie jest lub co się z nią stało – o tym wszystkim dowiecie się Państwo z arcyciekawego spotkania. Zapraszamy na podcast:

Show More

Creators & Guests

We don't know anything about the creators of this podcast yet. You can so they can be credited for this and other podcasts.

Podcast Reviews

This podcast hasn't been reviewed yet. You can to show others what you thought.

Mentioned In These Lists

There are no lists that include "Olaf Popkiewicz o Bursztynowej Komnacie". You can add this podcast to a new or existing list.

Host or manage this podcast?

Do you host or manage this podcast?
Claim and edit this page to your liking.
Are we missing an episode or update?
Use this to check the RSS feed immediately.

Podcast Details

Created by
Szlakiem lat
Podcast Status
Idle
Started
Jul 1st, 2020
Latest Episode
Jul 1st, 2020
Episodes
1
Avg. Episode Length
About 2 hours
Explicit
Yes
Order
Episodic
Language
Polish

Podcast Tags

This podcast, its content, and its artwork are not owned by, affiliated with, or endorsed by Podchaser.
Rate

Join Podchaser to...

  • Rate podcasts and episodes
  • Follow podcasts and creators
  • Create podcast and episode lists
  • & much more

Unlock more with Podchaser Pro

  • Audience Insights
  • Contact Information
  • Demographics
  • Charts
  • Sponsor History
  • and More!
Pro Features